A Kiléptető szállónkon történt.
Egy idős pár hölgy tagja kért segítséget tőlünk. Az élettársa nagyon beteg, csökkent az étvágya, de nem akar orvoshoz menni. Kérte, hívjunk mentőt, hátha az orvosok tudnak segíteni. Felkerestük a beteg lakót, akin valóban látszottak a gyengeség, levertség jelei. Mikor megkérdeztük tőle, miért nem akar orvoshoz menni, mikor úgy látszik valóban beteg, meglepő választ adott: azért nem, mert fél az élettől. Nincsenek barátai, korábban húsz évig ápolóként dolgozott, de amióta nyugdíjas, magányos lett, minden társas kapcsolata megszűnt. "Nincs értelme az életnek" sóhajtott.
Rettenetesen kilátástalannak látta a helyzetét, féltünk, ha ez így marad, a bánatba fog belehalni. Próbáltuk őt valahogy kimozdítani ebből a hangulatból, javasoltuk, menjen ki sétálni egyet, de nem akart, csak feküdt az ágyán. Sokat törtük a fejünket, mivel lehetne kirángatni ebből a levertségből, hogyan vehetnénk rá arra, hogy legalább a szobájából mozduljon ki. Ahogy ez ilyenkor lenni szokott, próbálkoztunk. Megkértük, ha nincs is kedve sétálni, legalább nekünk segítsen, és menjen el az utcában lévő zöldségesbe, nézze már meg, mennyibe kerül a mandarin, mert nekünk sajnos nincs időnk, de nagyon fontos lenne tudni. A hatáson mi is meglepődtünk, úgy tűnt, örül a feladatnak, felöltözött és párjával elsétált a közeli zöldégeshez. Mi pedig felkészültünk arra, hogy mikor visszajön, leültetjük az irodában és megpróbálunk valahogy lelket verni belé. Megjöttek és megtudtuk, mennyi is a mandarin. Hellyel kínáltuk őket. A férfi nem derült jobb kedvre, de már beszédesebb volt, elsorolta élete keserűségét, ami miatt értelmetlennek tartja tovább élni.
Ha az ilyen helyzeteket valaki kívülről látja, úgy gondolhatja csak ülünk, hallgatunk csevegünk, de ez nem így van. Ilyenkor a segítő szenzorai rendkívül élesek, kihegyezve minden lehetséges kapaszkodóra, ami segíthet kibillenteni ügyfelét e borzalmas lelkiállapotból. Ha pedig talál ilyet, igyekszik minél erőteljesebben felhangosítani azt, hogy a beszélgetőtársa is észre vegye, nincs minden veszve. Ebben az esetben arra próbáltuk rávezetni, hogy lássa meg, sokszor a „kincs” ott van az orrunk előtt, csak nem vesszük észre.
Ráadásul ebben az esetben az ő ilyen „kincse" ott ült mellette. A párja, aki szereti, óvja és félti őt. Bár lakóink az érzelmeikről, gondolataikról, a másikhoz fűződő viszonyukról sokszor nehezen tudnak beszélni – hát ki nem? -, mi mégis tettünk egy próbát. Megkértük hát, hogy mondja el elkeseredett párjának, mit is érez, amikor vele van. Ekkor az idős hölgy a férfi felé fordult, megérintette a vállát és annyit mondott: ”szükségem van rád". Szűk szavak, de párjának akkor ott talán az életét mentette meg. A férfi zokogásban tört ki, miközben párja kezét fogta.
Természetesen egy beszélgetés nem old meg mindent. De fontos változásokat indíthat el. A helyes vágányra terelheti azt, ami korábban kisiklott. Sok-sok munka még, mire a változás tartós lesz, elég sok türelem és kitartás kell hozzá. Bárkinek embert próbáló feladat. Tudjuk, mennyire nehéz, tudjuk, milyen módon juthatunk el a célig, de az utat mi nem járhatjuk végig. De ott lehetünk, amikor szükség van ránk. Eddig elég jól haladunk.